Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Tam Zamanlı Öğretim Üyeleri

Tam Zamanlı Öğretim ÜyeleriE-posta: kirbizs@mef.edu.tr
Telefon: +9
0 212 395 36 29

Özgeçmiş
 

Serap Kırbız-Şimşek
Dr. Öğretim Üyesi 
Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı

Dr. Öğr. Üyesi Serap Kırbız Şimşek lisans (2002), yüksek lisans (2005) ve doktora (2013) derecelerini İstanbul Teknik Üniversitesi’nden sırasıyla Matematik Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri ve Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümlerinden aldı. Doktora esnasında Hollanda’nın Eindhoven kentinde bulunan Philips Araştırma Merkezi’nde 2006-2007 yılları arasında “AAC Bit Katarlarının Damgalanması” üzerine çalışmalarda bulundu. 2010-2011 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde Boston Üniversitesi Bilişsel ve Sinir Sistemleri Bölümü’nde “Algısal Ses Kaynak Ayrıştırma” konusunda çalışmak üzere misafir araştırmacı olarak bulundu. Doktora sonrası çalışmalarına “Müzik İşaretleri için Bilgilendirilmiş Kaynak Ayrıştırma” konusunda Fransa’nın Grenoble kentinde bulunan Gipsa-Lab’da (2013-2014) devam etti. Sayısal işaret işleme, örüntü tanıma, ses damgalama, ses kaynak ayrıştırma, matris ve tensör ayrıştırma, istatistiksel modelleme araştırma konuları arasındadır. “Diyalog Geliştirme için Bağlaşımlı Tensör Ayrıştırma Yöntemleri” üzerine TÜBİTAK destekli bir projesi bulunan Serap Kırbız Şimşek, 2014 yılından beri MEF Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Araştırma Alanları: Sayısal işaret işleme, örüntü tanıma, ses damgalama, ses kaynak ayrıştırma, matris ve tensör ayrıştırma, istatistiksel modelleme.

Doktora: İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, 2013.
Y. Lisans: İstanbul Teknik Üniversitesi, Bilgisayar Bilimleri, 2005.
Lisans: İstanbul Teknik Üniversitesi, Matematik Mühendisliği, 2002.

 
     

E-posta: giza@mef.edu.tr
Telefon: +90 212 395 37 55 

Ahmet Togo Giz
Profesör

Prof. Dr. Ahmet Giz Lisans derecesini 1975'de ODTÜ Fizik Bölümünden aldı. Doktorasını Prof. Dr. Frank H. Shu danışmanlığında ve Prof. Dr. Paul Woodward’ın eşdanışmanlığında Kalifornia Üniversitesi Berkeley Fizik bölümünden Yıldızlararası Ortamda Parker Kararsızlığı konusunda 1987 yılında aldı. Doktora çalışması sırasında Lawrewce Livermore Laboratuvarında araştırmacı olarak çalıştı.

İTÜ Fizik mühendisliği bölümünde yardımcı doçent olarak 1988'de başladığı görevinde 1995'den itibaren Doçent ve 2002'den itibaren de Profesör olarak devam etti. 2018 yılında İTÜ'den emekli olarak MEF mühendislik fakültesinde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı.

Prof. Giz Türkiye'ye döndükten sonra polimer fizikçileri ve kimyacıları ile ortak çalışmalarda benzetim ve hesaplama yaptı. Çalışma alanı polimerleşme, kopolimerleşme ve ultrases ortamında polimer parçalanmasının modellenmesi üzerinedir.
 

Araştırma Alanları: Polimerleşme, kopolimerleşme ve ultrases ortamında polimer parçalanmasının modellenmesi

Doktora: University of California, Berkeley, 1987.
Lisans: Ortadoğu Teknik Üniversitesi, 1975.

 


E-posta: saraclare@mef.edu.tr
Telefon: 
+90 212 395 36 77

Özgeçmiş
 

Ebru Arısoy-Saraçlar
Dr. Öğretim Üyesi 

Dr. Öğr. Üyesi Ebru ARISOY-SARAÇLAR lisans (2002), yüksek lisans (2004) ve doktora (2009) derecelerini Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden aldı. Doktora tezinde Türkçe otomatik konuşma tanıma üzerine yaptığı çalışmalarla 2010 yılı Boğaziçi Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Doktora Tez Ödülüne ve Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Onur Ödülüne layık görüldü. Doktora derecesini aldıktan sonra bilimsel çalışmalarına 2010-2013 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en saygın araştırma merkezlerinden biri olan IBM T.J. Watson Research Center'da devam etti. Burada akıllı telefonlardaki sesli arama ve sesli mesaj yazma gibi konuşma tanıma uygulamalarının başarımlarını arttıracak yöntemler üzerine çalışmalar yaptı. Otomatik konuşma tanıma, konuşma ve dil işleme, derin öğrenme yöntemleriyle dil modelleme ve bu yöntemlerin eğitim teknolojilerinde kullanılması araştırma konuları arasındadır. Flipped Classroom için hazırlanan ders videolarına otomatik altyazı eklenmesi ve bu videolardan geri getirim sistemi kullanarak aranabilir ve taranabilir bir kütüphane oluşturulması üzerine TÜBİTAK-BİDEB destekli bir projesi vardır. IEEE ve ISCA (International Speech Communication Association) üyesidir. 2014 yılından beri MEF Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışan Ebru ARISOY-SARAÇLAR’ın birçok saygın dergi ve konferansta yayımlanmış makale ve bildirileri bulunmaktadır. Ebru ARISOY-SARAÇLAR aynı zamanda IEEE Sinyal İşleme Topluluğunun Konuşma ve Dil İşleme Teknik Komitesinin 2020-2022 yılları için seçilmiş bir üyesidir. 

Araştırma Alanları: Otomatik konuşma tanıma, konuşma ve dil işleme, derin öğrenme yöntemleriyle dil modelleme, konuşma ve dil işleme yöntemlerinin eğitim teknolojilerinde kullanılması.

Doktora: Boğaziçi Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, 2009.
Y. Lisans: Boğaziçi Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, 2004.
Lisans: Boğaziçi Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, 2002.

 
     

E-posta: ayhant@mef.edu.tr
Telefon: +9
0 212 395 36 00

Tuba Ayhan
Dr. Öğretim Üyesi 

Dr. Öğretim Üyesi Tuba Ayhan lisans(2008) ve yüksek lisans derecelerini İstanbul Teknik Üniversitesi'nden (2010) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünden aldı. "İç Mekan Konumlandırma Sistemleri için mm-hassasiyetinde Mesafe Tespit Gerçeklemesi" başlıklı tez çalışması ile 2016 yılında KU Leuven'den Elektrik Mühendisliği doktorasını aldı. 2016'dan 2018'e kadar doktora sonrası araştırmacı olarak yaklaşık hesaplama devrelerinin tasarımı ve uygulaması üzerine çalıştı. Araştırma alanları arasında gömülü sistemler, yapay sinir ağlarının sayısal gerçeklemeleri, FPGA'lar ve sinyal işleme sistemlerinin gerçeklenmesi yer almaktadır. Tuba Ayhan, 2018 yılından beri MEF Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde doktor öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.
 

Araştırma Alanları:  Gömülü sistemler, yapay sinir ağlarını, FPGA, sinyal işleme sistemlerinin gerçeklemesi.

Doktora:  KU Leuven, Belçika, Elektrik Mühendisliği, 2016.
Y. Lisans: İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektronik Mühendisliği, 2010.
Lisans: İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektronik Mühendisliği, 2008.

   
     

E-posta: bilgine@mef.edu.tr
Telefon: +9
0 212 395 36 00


 

Egemen Bilgin
Dr. Öğretim Üyesi 

Dr. Öğretim Üyesi Egemen Bilgin lisans (2008) , yüksek lisans (2010) derecelerini İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünden aldı. "Küresel Tabakalı Ortamlarda Düz ve Ters Elektromanyetik Saçılma Problemleri" başlıklı tez çalışması ile 2016 yılında aynı bölümden Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği doktorasını aldı. 2016-2019 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Tıbbi Cihaz Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Laboratuvarında doktora sonrası araştırmacı olarak “Mikrodalga Meme ve Beyin Görüntüleme Cihazı Geliştirilmesi ” ve “Meme Kanseri tanısı için MNP temelli Mikrodalga Görüntüleme Tekniklerinin Geliştirilmesi” projelerinde görev aldı. Araştırma alanları arasında elektromanyetik ve akustik saçılma problemleri, ters saçılma problemleri, mikrodalga görüntüleme teknikleri yer almaktadır.  Egemen Bilgin, 2020 yılından beri MEF Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde doktor öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Araştırma Alanları: Elektromanyetik ve akustik saçılma problemleri, Ters saçılma problemleri, Mikrodalga görüntüleme teknikleri, İntegral denklemler.

Doktora: : İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, 2016.
Y. Lisans: İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektronik Mühendisliği, 2010.
Lisans: İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektronik Mühendisliği, 2008.

 
     

E-posta: mustafazadea@mef.edu.tr
Telefon: +9
0 212 395 36 00


 

Arif Mustafazade
Dr. Öğretim Üyesi 

Dr. Öğretim Üyesi Arif Mustafazade, elektroniğe ilkokul yıllarında bir hobi olarak başladı. Lise yıllarında analog ve mantık devrelerinin tasarımı, ölçüm aletleri ve PLL’ler üzerinde çalışmalar yaptı. Aynı yıllarda endüstri ile de çalışmaya başladı ve daha sonra Tebriz Azad Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik lisans programından mezun oldu. Mezun olduktan sonra sayısal fotoğraf makinelerine olan ilgisinden, fotoğraf optiği ve görüntü algılayıcılarının kalite ölçümleri ve kıyaslamaları üzerinde çalıştı. Bu çalışmaları Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde, Fotoğraf Yüksek Lisans programı çerçevesinde devam ettirerek 2008 yılında mezun oldu.

Optik alanında yaptığı çalışmalarını Koç Üniversitesi Lazer Araştırma Laboratuvarında, Elektrik ve Elektronik Yüksek Lisans programı olarak Katı-Hal Femtosaniye Lazerler üzerinde devam ettirdi ve 2010 yılında mezun olduktan sonra yine Koç Üniversitesi'nde, Optik Mikro-Sistemler Laboratuvarında, Optik MEMS algılayıcılar üzerinde yaptığı Doktora programından 2016 yılında mezun oldu. Doktorasının son iki yılında proje müdürü ve tasarım mühendisi olarak Türkiye’nin en büyük elektrik motor üreticisi olan GAMAK Makine ve Sanayi A.Ş.’de endüstriyel motor sürücülerin tasarımı ve modellemesi üzerinde çalıştı.

2016 yılında, Doktora sonrası araştırmacı olarak Cambridge Üniversitesi'nde, MEMS kütle çekimi algılayıcılar üzerinde çalışmaya başladı. Geliştirdiği Aşırı-Yüksek-Duyarlıklı (Ultra-High-Precision) Analog devreler, ölçüm ve kontrol yöntemleri ve ayrıca termal ve mekanik tasarımları ile proje için büyük ölçüde iyileştirmeler sağladı ve 2018 yılında aynı proje için kurulan Silicon Microgravity Limited şirketinde baş tasarım mühendisi olarak çalışmalarını devam ettirdi. 2020 Yılında Türkiye’ye dönme kararı alarak, çalışmalarına MEF Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak devam edecektir.

Araştırma Alanları: Analog devreler, Katı-Hal Lazerler, MEMS Algılayıcılar, Kontrol, Ölçüm sistemleri, Metroloji.

Doktora: Koç Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, 2016.
Y. Lisans: Koç Üniversitesi, Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği, 2010.
Y. Lisans: Marmara Üniversitesi, Fotoğraf, 2008.
Lisans: Tebriz Azad Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, 2000.

 
     

E-posta: aydiny@mef.edu.tr
Telefon: +9
0 212 395 36 00


 

Yusuf Aydın
Dr. Öğretim Üyesi 

Dr. Öğretim Üyesi Yusuf Aydın Makine Mühendisliği ve Elektrik ve Elektronik Mühendisliği’nden lisans derecelerini, Makine Mühendisliğinden yüksek lisans derecesini ve sonrasında doktora derecesini sırasıyla 2011, 2013 ve 2019 yıllarında Koç Üniversitesi’nden aldı. Doktorası sırasında fiziksel insan-robot etkileşimi için etkileşim denetleyicileri geliştirdi. Sonrasında ise, geliştirdiği bu denetleyicileri daha genel bir çerçeveye oturtarak kapalı çevrim fiziksel insan-robot etkileşimi sisteminin şeffaflığını ve gürbüz kararlılığını birlikte en iyileyecek çok kriterli bir optimizasyon metodu geliştirdi. Lisansüstü çalışmaları sırasında TUBITAK BIDEB programı kapsamında bursiyer olarak desteklendi. Sonrasında, doktora sonrası araştırmacı olarak yine Koç Üniversitesi Robotik ve Mekatronik Laboratuvarında araştırmalarını sürdürmeye devam etti. Bu dönemde, TUBITAK 1003 programı tarafından desteklenen ve makina öğrenmesi tekniklerini kullanarak insan-robot etkileşimini inceleyen büyük ölçekli bir araştırma projesinde yer aldı. Dr. Aydın, aktif olarak IEEE dergilerinde hakem olarak görev almaktadır. Araştırma yürüttüğü alanlar arasında fiziksel insan-robot etkileşimi başta olmak üzere haptik, robotik, ve mekatronik sistemler ile makine öğrenmesi tekniklerinin insan-robot etkileşimine uygulanması, kontrol, ve optimizasyon yer almaktadır. Dr. Aydın, Ekim 2020 yılında MEF Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ne doktor öğretim üyesi olarak katılmıştır ve halen bu görevini sürdürmektedir.

Araştırma Alanları: Fiziksel İnsan-Robot Etkileşimi, Haptik, Robotik, Kontrol, Optimizasyon, Mechatronik ve Makine Öğrenmesi Tekniklerinin Fiziksel İnsan-Robot Etkileşimine Uygulanması.

Doktora: Koç Universitesi, Makine Mühendisliği, 2019.
Y. Lisans: Koç Universitesi, Makine Mühendisliği, 2013.
Lisans: Koç Universitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, 2011.
Lisans: Koç Universitesi, Makine Mühendisliği, 2011.

   


E-posta: aydindi@mef.edu.tr
Telefon: +9
0 212 395 36 00 

Diren Erdem Aydın
Araştırma Gorevlisi

Diren Erdem Aydın, lisans eğitimini 2019 yılında MEF Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği
Bölümü'nde birincilikle tamamladı. Lisans bitirme tezinde, Yenilebilir Enerji ve Gömülü Sistemler alanında, güneş enerjisi ile otonom sulama üzerine çalıştı. Mezun olduktan sonra, kısa bir süre telekomünikasyon sektöründe Ar-Ge mühendisi olarak çalışmaya başladı, bu süreç içerisinde yüksek frekanslı vericilerin bulut, web bağlantıları ve bu cihazların kullanıcı ara yüzünün geliştirilmesi konuları ile ilgilendi. Yüksek lisans eğitimini Düzce Üniversitesi’nde sürdürmektedir.
2019 yılından beri MEF Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölümü'nde araştırma görevlisi olarak
çalışmaktadır.

Araştırma Alanları: Gömülü Sistemler, Sayısal Sistem Tasarımı, Sayısal Elektronik

Y. Lisans: Boğaziçi Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği (2020 - devam ediyor)
Lisans: MEF Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, 2019. 

 


E-posta: nakciv@mef.edu.tr
Telefon: +9
0 212 395 36 00 

Veli Nakçi 
Laboratuvar Araştırma Görevlisi

Veli Nakçi Fırat Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği 2019 mezunudur. İTÜ Elektronik Mühendisliği Yüksek lisans öğrencisidir. 

Araştırma Alanları: Yapay sinir ağları, sensör sistemleri, Enerji

Lisans: Fırat Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, 2019. 

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Çerezleri nasıl kullandığımız, sildiğimiz ve engellediğimiz ile ilgili detaylı bilgi için lütfen Çerez Politikası sayfasını okuyunuz.
x